Цивільна справа № 2-3649/12
2609/12663/12
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2012 року Солом'янський районний суд міста Києва в складі:
головуючого -судді Макухи А.А.
при секретарі Лісовій Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління про зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
Позивачі звернулись до суду з даним позовом, в якому з урахуванням неодноразових уточнень просили зобов'язати відповідача укласти договір про надання послуг з центрального опалення, холодного та гарячого водопостачання і водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, укласти з позивачем договір на надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. № 529 та визнати безпідставними нарахування заборгованості за житлово-комунальні послуги протягом періоду 01.10.2011 року по теперішній час на суму 10937 грн. та зобов'язати відповідача скасувати її в повному обсязі.
В обґрунтування позову позивач вказує, що він проживає в будинку АДРЕСА_1 з 2004 року на підставі ордеру №29, виданого на підставі спільного рішення адміністрації і профспілкового комітету ПС ШРБУ від 28.05.2009 року.
Балансоутримувачем вказаного будинку є КП «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління».
Як зазначає позивач, всупереч вимогам ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»жодного договору про надання житлово-комунальних послуг між ним та відповідачем не існує, відповідач відмовляється укладати такі договори, в той час як з 2011 року плата, яку він сплачує за проживання в кімнаті вказаного будинку неодноразово збільшувалась без будь-якого обґрунтування, повідомлення про нарахування такої плати, що надсилаються відповідачем не відповідають вимогам ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», повідомити позивачу про розмір тарифів та складові частини послуг, що надаються, відповідач відмовляється, а крім того здійснив позивачу нарахування заборгованості в розмірі 10937 гривень по оплаті таких послуг.
Такі дії відповідача позивач вважає незаконними, такими, що суперечать вимогам Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у зв'язку з чим вимушений звернутись за захистом своїх прав.
В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримала та просила про їх задоволення, посилаючись на обставини та підстави, зазначені в позовній заяві та уточнення до неї.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив про необґрунтованість вимог позивача щодо укладення з ним договорів про надання житлово-комунальних послуг та утримання будинків через відсутність договору найму, а також з тих підстав, що позивач жодного разу не звертався до КП «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління»за укладенням таких договорів . Також представник вказав, що нарахування квартплати та плати за житлово-комунальні послуги здійснюється відповідачем на підставі розпорядження КМДА №1164 від 24.12.2010 року, постанови КМУ №529 від 20.05.2009 року та Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у зв'язку з чим в позові просив відмовити повністю.
Суд, заслухавши пояснення представників та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Встановлено, що позивач проживає в кімнаті №17 в будинку АДРЕСА_1 з 2004 року на підставі ордеру №29, виданого на підставі спільного рішення адміністрації і профспілкового комітету ПС ШРБУ від 28.05.2009 року. Разом з ним у вказаній кімнаті проживає його дружина ОСОБА_2, донька ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 .
Розпорядженням №629 від 19.04.2005 року Київської міської державної адміністрації «Про будинок АДРЕСА_1»будинок був визнаний жилим будинком із загальними квартирами.
Балансоутримувачем вказаного будинку є КП «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління».
Згідно п. 1 Прикінцевих положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який остаточно набрав чинності з 1 січня 2005 року, договори про надання житлово-комунальних послуг, укладені до набрання чинності цим Законом, мають бути приведені у відповідність із ним до 1 січня 2006 року. Договори, що не приведені у відповідність із цим Законом у зазначений строк, втрачають чинність.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 19 вказаного Закону відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Частинами першою та другою статті 29 вказаного Закону визначено, що договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем.
З вказаного вбачається, що після набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги», між ОСОБА_1 як наймачем жилого приміщення та відповідачем як балансоутримувачем мали бути укладені відповідні договори в порядку встановленому вказаним законом.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 20 вказаного Закону споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги»встановлений прямий обов'язок виконавця та споживача житлово-комунальних послуг укласти відповідні договори про надання таких послуг згідно з типовим договором.
Форми таких типових договорів встановлені постановою Кабінету міністрів України від 21.07.2005 року №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»та постановою Кабінету міністрів України від 20.05.2009 року №529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Проте, як встановлено в судовому засіданні та визнано сторонами, такі договори між ОСОБА_1 та КП «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління» не укладались.
При цьому в обґрунтування позовних вимог в частині зобов'язання відповідача укласти зазначені вище договори позивач зазначає, що відповідач відмовляється їх укладати.
Дана обставина підтверджується наявною в матеріалах справи заявою від 25.09.2012 року, з якої вбачається, що позивач звертався до КП «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління»з проханням укласти договори.
Частиною 2 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»встановлено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Також ст. 32 вказаного Закону визначено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. Розмір плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою. У платіжному документі мають бути передбачені графи для зазначення поточних та попередніх показань засобів обліку споживання комунальних послуг, різниці цих показань або затверджених норм, ціни/тарифу на даний вид комунальних послуг і суми, яка належить до сплати за надану послугу. У разі зміни цін/тарифів на житлово-комунальні послуги виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення їх у дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів. Платіжний документ може містити графи, в яких зазначаються суми до сплати за надані послуги, не проплачені повністю споживачем у попередній розрахунковий період. Платіжний документ не може містити графи, в яких зазначаються суми за оплату послуг, не передбачених договором, або суми доплат за надані послуги понад ті, що передбачені діючими тарифами.
Проте представником відповідача не подано жодних належних доказів відповідно до вказаних ст. 31 та 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»на підтвердження обґрунтованості нарахованого відповідачу боргу, розміру тарифів, з яких виходив відповідач при наданні послуг та обрахунку заборгованості за ЖКП за умов відсутності між сторонами договірних відносин, порядку їх затвердження, а тому суд приходить до висновку, що в цій частині позовні вимоги слід задовольнити визнавши безпідставним та скасувавши нарахування ОСОБА_1 заборгованості за житлово-комунальні послуги в сумі 10937 грн. за період з 01.10.2011 року по 06.11.2012 року.
Згідно ст. 88 ЦПК України судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню з відповідачів пропорційно задоволеним вимогам.
На підставі викладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 19, 20, 21, 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постановою Кабінету міністрів України від 21.07.2005 року №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», постановою Кабінету міністрів України від 20.05.2009 року №529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», ст.ст. 10, 11, 60, 88, 208, 209, 212, 213-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління про зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити.
Зобов'язати Комунального підприємства «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління»укласти з ОСОБА_1 договір про надання послуг з центрального опалення, холодного та гарячого водопостачання і водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630.
Зобов`язати Комунальне підприємство «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління»укласти з позивачем договір на надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. № 529.
Визнати безпідставними та скасувати нарахування ОСОБА_1 заборгованості за житлово-комунальні послуги в сумі 10937 грн. за період з 01.10.2011 року по 06.11.2012 року.
Стягнути з Комунального підприємства «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління»на користь ОСОБА_1 109 (сто дев'ять) гривень 90 коп. судових витрат.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається суду апеляційної інстанції через Солом'янський районний суд м. Києва.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А.А. Макуха