Не можете самостійно витребувати борг або повернути власні позичені кошти - звертайтесь вчасно за допомогою досвідченого юриста.
У житті часто трапляються ситуації, коли ми не в змозі відмовити другу або знайомому, намагаємося допомогти ближньому усіма силами, включаючи матеріальну сторону питання. Ну з ким не траплялася ситуація, коли по своїй доброті душевній ми даємо в борг або ще гірше - Вам винні гроші за виконану роботу, поставити товар або що-небудь ще, а результат нульовий. Що робити в такому випадку? Як вчинити грамотно і отримати належне, і при цьому не порушити закон? У такій ситуації Вам допоможе кваліфікований юрист зі стягнення боргів, який візьме на себе тягар витребування належного. Крім того, Основний Закон України на вашому боці. Т.к зобов'язання, згідно з Конституцією, повинні виконуватися належним чином і в жодному разі не допускається одностороння відмова від взятих зобов'язань.
Кредитор, а в даному випадку кредитором виступаєте Ви, оскільки саме на Вашу користь повинні бути передані гроші, речі, інші майнові та немайнові права (наприклад, право укладення оренди нерухомості), вправі вимагати від Боржника (та особа, яка має сплатити Вам гроші, передати майно) виконання прийнятих на себе зобов'язань у повному обсязі.
На жаль в подібних ситуаціях ми намагаємося вирішити проблему самостійно, а це, як правило, загрожує тільки ускладненням ситуації, або ще гірше - після вирішення питання виникають протизаконні дії і т.д. Безсумнівно, затребувати борг - Ваше законне право, але, як не дивно, виникають і ситуації, що іноді зовсім неможливо зрозуміти нормальній людині, як, наприклад, те, що витребування боргу - право, але в жодному разі не обов'язок. І в тому випадку, якщо Ви не бажаєте повернути належне Вам за законом, ніхто не має права примусити Вас до цього. І в даному питанні за правилами ділового обороту, а для юридичних осіб і індивідуальних підприємців це правило обов'язкове, Вам необхідно дотриматись претензійного (або як його ще називають - досудового) порядку врегулювання спору. Тобто в цьому випадку мова йде про складання письмової претензії Боржникові, зі вказівкою обставин виникнення заборгованості і вимогою про виконання взятих зобов'язань. Буде правильним, якщо до претензії Ви додасте копії документів, що підтверджують виникнення заборгованості на Вашу користь. Претензію необхідно буде вручити Боржникові з отриманням доказів того, що претензія отримана. Це може бути підпис про прийняття претензії на Вашому примірнику, поштове повідомлення, якщо претензія надіслана рекомендованим листом з повідомленням.
Часті випадки, що одного вручення претензії Боржнику виявляється достатнім для того, щоб він повністю і належним чином виконав взяті на себе зобов'язання і повернув борг. Якщо ж претензія виявилася недостатньою для повернення боргу, то настає наступна стадія стягнення заборгованості - судова.
Тут Вам явно не обійтися тільки власними силами, оскільки в судовому порядку стягнення боргу необхідно буде встановлювати підстави виникнення боргу (договір позики, кредиту, поставки, купівлі-продажу і т. п.), підтверджувати факт виконання Вами робіт чи послуг, для визнання Вас Кредитором. Для єдино правильного рішення суду необхідно буде встановити факти, що мають важливе значення для справи, тут Вам безсумнівно стане в нагоді допомога досвідченого адвоката, тому що упущений важливий факт спричинить за собою непередбачені наслідки. У тому випадку, якщо вдасться довести висунуті претензії до Боржника, суд винесе судове рішення, в якому буде закріплено обов'язок Боржника повернути Кредитору борг (виконати зобов'язання), також у рішенні буде встановлена сума заборгованості (тут має місце і моральна сторона питання, що, вже повірте адвокату, який на подібних справах з'їв зуби, довести ой як не просто).
Судове рішення обов'язкове для всіх після набрання ним законної сили. Для судів загальної юрисдикції - судовий акт набирає чинності після закінчення 10 днів після його виготовлення в повному обсязі, в тому випадку, якщо тільки дане рішення не було оскаржене у вищестоящу судову інстанцію.
Після набрання рішенням суду законної сили, суд видає виконавчий документ Кредитору - виконавчий лист. Після чого починається третя стадія стягнення боргу - виконавче провадження, про яке обов'язково розповім при особистій зустрічі.
Єдине що хотілося б підкреслити при вирішенні даного питання, так це тільки те, що ніколи не варто покладатися на власні сили, тому що правова безграмотність у подібних ситуаціях здатна призвести тільки до негативного результату.
Як адвокат, який займається даною проблемою постійно, хочу сказати, що стягнення боргу як у судовому порядку, так і в позасудовому - цілком реалізоване на практиці завдання, яке дозволить Вам отримати належнею. Своєчасно звертайтеся за допомогою юриста і не відкладайте в довгу скриньку свої неприємності. Повірте, безвихідних ситуацій не буває.