Юридическая помощь
Юридическая помощь
У Вас проблемы, и Вы не знаете как их разрешить?
Спросите опытных юристов — мы не оставим Вас в беде!
Юридические Статьи
Услуги и консультация адвоката

Услуги и консультация адвоката В целях защиты как своих собственных интересов, так и для защиты собственного бизнеса стоит использовать те профессиональные ...

Уголовный адвокат - незаменимая часть ...

Уголовный адвокат - незаменимая часть Вашей жизни Уголовный процесс представляет собой на практике очень сложный процесс, при котором сплетаются самые разные интересы.

Юридические Новости
Новые нормы по защите прав граждан

Новые нормы по защите прав граждан
С 1 января 2013 г. появились новые нормы, которые касаются защиты прав граждан.

Конституционный Суд: имущество ...

Конституционный Суд: имущество супругов будет делиться иначе
Верховный Суд сформировал позицию судов при разрешении дел о расторжении брака и разделе совместно нажитого имущества

Юр. Консультации

Про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - Київський апеляційний адміністративний суд - Мацедонська В.Е.

  1. КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
  2. ПОСТАНОВА

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/1552/14 Головуючий у 1-й інстанції: Каліновська А.В.

Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом кандидата в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_2 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01 червня 2014 року позовні вимоги кандидата в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_2 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області щодо непроведення повторного підрахунку голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на виборчих дільницях №710975, №711026, №711017 протиправною; зобов'язано Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на дільниці №710975, призначений відповідно до постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області №153 від 26 травня 2014 року; зобов'язано Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на дільниці №711026, призначений відповідно до постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області №155 від 28 травня 2014 року; зобов'язано Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на дільниці №711017, призначений відповідно до постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області №147 від 28 травня 2014 року. Встановлено дводенний строк для виконання постанови суду з дня набрання нею законної сили. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області №153 від 26 травня 2014 року, №155, №147 від 28 травня 2014 року та Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» не містять визначення строку, в який мав бути проведений повторний підрахунок голосів виборців, тому висновок щодо бездіяльності відповідача є помилковим.

Позивачем до суду апеляційної інстанції подані заперечення на апеляційну скаргу, в яких кандидат у депутати Черкаської міської ради ОСОБА_2 просить залишити апеляційну скаргу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 червня 2014 року - без змін. В своїх запереченнях позивач посилається, що Черкаська міська виборча комісія Черкаської області не виконала прийняті нею постанови №153 від 26 травня 2014 року, №155, №147 від 28 травня 2014 року, повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях №710975, №711026, №711017 не провела і станом на 04 червня 2014 року результати голосування не оголошені, чим порушено терміни, встановлені ст.77 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків:

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є кандидатом у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №13 до Черкаської міської ради на позачергових виборах депутатів Черкаської міської ради 25 травня 2014 року.

Довірена особа кандидата у депутати Черкаської міської ради ОСОБА_2 - ОСОБА_3 звернулась до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області зі скаргами про використання на виборчих дільницях №710975, №711026, №711017 під час голосування та під час підрахунку голосів виборчих бюлетенів без печатки цієї комісії, що є порушенням ч.4 ст.66 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

За наслідками розгляду вищезазначених скарг Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області винесено постанови №153 від 26 травня 2014 року, №155, №147 від 28 травня 2014 року, якими скарги задоволено, вирішено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, відповідно до постанов, №710975, №711026, №711017.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку щодо неправомірної бездіяльності з боку відповідача, оскільки повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №710975, №711026, №711017 відповідно до постанов відповідача не проведений.

У відповідності до п.8 ч.3 ст.11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» виборчий процес включає такий етап, як підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів, що врегульовано розділом Х зазначеного Закону «Голосування та встановлення результатів виборів депутатів, сільських, селищних, міських голів».

Згідно ч.ч.6, 7 ст.75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. У разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.

У відповідності до ч.ч.9, 10 ст.75 зазначеного Закону повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі. Територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

В силу ч.13 ст.75 вищевказаного Закону перший примірник протоколу територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці разом із протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на цій дільниці додаються до протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі.

Територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів (в тому числі з позначками «Уточнений») дільничних, територіальних виборчих комісій відповідно про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, про підсумки голосування у відповідних виборчих округах з відповідних місцевих виборів, на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів відомості, визначені ч.14 ст.75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

З аналізу вищенаведеного вбачається, що відомості з протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, що визначені територіальною виборчою комісією в рішенні про проведення повторного підрахунку голосів виборців, включаються до протоколу про підсумки голосування по відповідному виборчому округу, а протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці разом із протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на цій дільниці додається до протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі.

В силу ч.11 ст.77 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія на підставі протоколів про підсумки голосування (в тому числі з позначкою «Уточнений») в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол.

Територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів приймає одне з рішень про результати виборів: про визнання депутата обраним, про призначення повторного голосування, про визнання місцевих виборів у виборчому окрузі такими, що не відбулися (ч.12 ст.77 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»).

Таким чином, законодавцем встановлений термін (не пізніш як на п'ятий день з дня виборів) для прийняття територіальною виборчою комісією одного з рішень про результати виборів: про визнання депутата обраним, про призначення повторного голосування, про визнання місцевих виборів у виборчому окрузі такими, що не відбулися. При цьому, таке рішення територіальною виборчою комісією приймається на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, який складається на підставі протоколів про підсумки голосування на відповідному окрузі, до яких внесені відомості з протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, що визначені територіальною виборчою комісією в рішенні про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Як вбачається з матеріалів справи, Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області винесено постанови №153 від 26 травня 2014 року, №155, №147 від 28 травня 2014 року, якими вирішено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №710975, №711026, №711017.

Враховуючи, що положеннями Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» визначено обов'язок територіальної виборчої комісії встановити результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів з врахуванням відомостей, що містяться в протоколах про повторний підрахунок голосів, тому повторний підрахунок голосів має бути проведений в межах цього ж терміну. З огляду на те, що вибори депутатів Черкаської міської ради відбулися 25 травня 2014 року, п'ятиденний термін для встановлення їх результатів закінчився 30 травня 2014 року о 24 год. 00 хв, однак, станом на час розгляду справи відповідачем не доведено та не надано доказів щодо проведення у строк до 30 травня 2014 року повторного підрахунку голосів по виборчих дільницях №710975, №711026, №711017 на підставі постанов Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області №153 від 26 травня 2014 року, №155, №147 від 28 травня 2014 року.

Разом з тим, постановою Центральної виборчої комісії від 04 червня 2014 року №768 «Про окремі питання діяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області» скасовані постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, серед іншого, від 28 травня 2014 року №147 «Про розгляд скарги ОСОБА_3, довіреної особи кандидата у депутати Черкаської міської ради ОСОБА_2»; від 26 травня 2014 року №153 «Про розгляд скарги ОСОБА_3, довіреної особи кандидата у депутати Черкаської міської ради ОСОБА_2»; від 28 травня 2014 року №155 «Про розгляд скарги ОСОБА_3, довіреної особи кандидата у депутати Черкаської міської ради ОСОБА_2»; а також достроково припинено повноваження всього складу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області у зв'язку із систематичними та грубими порушеннями вказаною комісією Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»; зобов'язано Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області після сформування її нового складу не пізніше 10 червня 2014 року встановити результати виборів депутатів Черкаської міської ради та Черкаського міського голови відповідно до вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» з оформленням відповідних протоколів та постанов.

Таким чином, на час розгляду справи судом апеляційної інстанції відсутні підстави для проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №710975, №711026, №711017, передбачені ст.75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», у зв'язку із скасуванням Центральною виборчою комісією в силу повноважень, наданих п.5 ч.1 ст.24, ч.19 ст.27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», постанов Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області №153 від 26 травня 2014 року, №155, №147 від 28 травня 2014 року, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 01 червня 2014 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.172, 177, 179, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області - задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 червня 2014 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог кандидата в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_2 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М.Грищенко

В.П.Мельничук

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Мельничук В.П.

Грищенко Т.М.

Рейтинг: 4.6/5, основан на 25 голосах.
Нравится

Не пропустите:

Бюрократическая украинская система в Законе «Об административных услугах»

Первые впечатления, которые оставили административные услуги по-новому

Право физического лица на осуществление предпринимательской деятельности

Право на осуществление предпринимательской деятельности имеет физическое лицо с полной гражданской дееспособностью, которая определяется по правилам статей 34, 35 ГК Украины.

Юрист подскажет как сделать правильно

Разве не проще обратиться за помощью к юристу, который подскажет, как все сделать правильно?

Новые нормы по защите прав граждан

С 1 января 2013 г. появились новые нормы, которые касаются защиты прав граждан.


Отзывы о нас
Этот интернет сайт просто обалденный. Благодарю. Несомненно необходимый и удобный портал.

Чувствуется такая редкая на сегодня забота о пользователях. Благодаря интересному порталу, наконец, решился.
Анонс событий
Рекомендовано
Судебная практика

№910/20105/13

Судья: Отрюх Б.В.
07.01.2015

№757/93/15-к

Судья: Білоцерківець О. А.
07.01.2015