Справа № 2518/2-а-16806/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2012 року
суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Сташків В.Б.,
розглянувши в смт.Ріпки в приміщенні суду, в порядку скороченого провадження, адмін.справу
за позовомОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області
провизнання незаконними дії і бездіяльність відповідача, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії та доплати до пенсії, В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Ріпкинському районі з вищевказаним адміністративним позовом, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що він є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, непрацюючим пенсіонером, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю. Вказує, що розміри призначених і виплачуваних йому додаткової пенсії та доплати до пенсії не відповідають розмірам, передбаченим Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а тому просить:
- визнати незаконними дії і бездіяльність відповідача щодо не нарахування і невиплати йому за період з 15 лютого 2011 р. і постійно додаткової пенсії в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком та підвищення до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, як особі, віднесеної до категорії 4, нарахування і виплата яких передбачена статтями 39 і 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із змінами та доповненнями, внесеними рішеннями Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 року і від 09.07.2007 року №6-рп/2007;
- зобов'язати відповідача здійснити їй нарахування додаткової пенсії за період з 15 лютого 2011 р. і постійно в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком та доплати до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, як особі, віднесеної до категорії 4, встановлених статтями 39 і 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»із змінами та доповненнями, внесеними рішеннями Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 року і від 09.07.2007 року №6-рп/2007, та забезпечити виплату вказаних додаткової пенсії і підвищення, врахувавши суми вже виплачених додаткової пенсії і підвищення до пенсії, встановлених ст. ст. 39 і 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
30.11.2011 року від УПФУ в Ріпкинському районі надійшло письмове заперечення проти позову, в якому вони просять відмовити в позові повністю за необґрунтованістю позовних вимог, оскільки розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяної здоров’ю обрахований відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530, а права на отримання доплати до пенсії відповідно до ст..39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в силу ОСОБА_2 від 09.01.2008 р. за № 35/0/14-08/20, та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів»позивач не має, так як перебуває у них на пенсійному обліку, як непрацюючий пенсіонер з 15.02.2011 року.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, приходжу до висновку, що достатні підстави для прийняття законної і обґрунтованої постанови, в порядку скороченого провадження, про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з таких мотивів.
По справі встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживав на території зони посиленого радіологічного контролю у 1986 - 1992 роках (Категорія 4), та перебуває у відповідача на пенсійному обліку, як непрацюючий пенсіонер з 15.02.2011 року, та отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.
В той же час, ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 4 призначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру додаткової пенсії, передбаченої ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір мінімальної пенсії за віком для даної категорії громадян, а саме 15 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік, а не розмір, який в спірний період отримувала позивач, обрахований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Враховуючи наведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»на рівні 15 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території четвертої зони по забрудненню в зв’язку з аварією на Чорнобильській АЕС, підвищуються у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є ОСОБА_2 визначає Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. N 936.
Відповідно до вказаного вище Порядку, передбачено, що виплата доплат особам за роботу на території зон радіоактивного забруднення відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»проводяться за місцем основної роботи громадян підприємствами, установами, організаціями відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою ОСОБА_2, а непрацюючим пенсіонерам –органами Пенсійного фонду, які виплачують пенсії.
З правового аналізу даної норми вбачається, що право на отримання від органу ПФУ доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати виникає у пенсіонера, якщо він є непрацюючим. Жодних законодавчих обмежень щодо виплати доплати до пенсії пенсіонерам, які вийшли на пенсію з 2008 р., та/або набули статус непрацюючого пенсіонера з 2008 р. не має.
По справі встановлено, що ОСОБА_1 на даний час проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи»та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 23.07.1991р. №106 віднесено до четвертої зони по забрудненню в зв’язку з аварією на Чорнобильській АЕС, та має статус непрацюючого пенсіонера з 15.02.2011 року, відповідач йому доплату до пенсії відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як в розмірі 5 грн. 20 коп., так і на рівні 1 мінімальної заробітної плати не виплачує, з посиланням на те, що останній вийшов на пенсію після 01.01.2008 р., тому він не має право на отримання доплати до пенсії відповідно до ст..39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в силу ОСОБА_2 від 09.01.2008 р. за № 35/0/14-08/20, та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів».
Слід зауважити, що вказана позиція відповідача є безпідставною, так як зміни внесенні до даної статті Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів»визнанні неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, тому з 22 травня 2008 року вони вважаються такими, що втратили чинність.
Крім того, виходячи з принципу верховенства права, та ст.. 22 Конституції України, знаходжу, що ОСОБА_3 праці та соціальної політики України від 09.01.2008 р. за № 35/0/14-08/20 не може обмежити право позивача на отримання доплати до пенсії, що передбачена ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи наведене, приходжу до висновку, що дії УПФУ в Ріпкинському район: щодо не виплати позивачу доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 15 лютого 2011 р. по 22 липня 2011 р. та щодо обрахування розмірів та виплати позивачу у заниженому розмірі додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 15 лютого 2011 р. по 22 липня 2011 р. слід визнати протиправними, та УПФУ в Ріпкинському районі Чернігівської області слід зобов’язати призначити, нарахувати та виплатити позивачу доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 1 мінімальної заробітної плати, за період з 15 лютого 2011 р. по 22 липня 2011 р. включно та перерахувати та виплатити позивачу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком за період з 15 лютого 2011 р. по 22 липня 2011 р. включно, оскільки з 23 липня 2011 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України вiд 06.07.2011 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка прийнята на виконання п. 4 Закону України від 14 червня 2011 року N 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», з якого випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Враховуючи те, що Закон України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Закон України від 14 червня 2011 року N 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»є однопредметними законодавчими нормами рівної ієрархії, проте остання законодавча норма прийнята пізніше, тому саме Закон України від 14 червня 2011 року N 3491-V підлягає застосуванню до спірних правовідносин, в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України вiд 06.07.2011 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
У зв’язку з цим, слід відмовити в задоволені вимог щодо виплати вказаних доплати до пенсії та додаткової пенсії з 23 липня 2011 року.
Керуючись ст.ст. 39, 49, 51, 71 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.ч. 2 ст. 19, ст. 22, ч.1 ст.46, ст. 50 Конституції України, ст.. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 21, 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», п. 4 Прикінцеві положення до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», з урахуванням змін внесених до нього Законом України від 14 червня 2011 року N 3491-VI, Постановою Кабінету Міністрів України вiд 06.07.2011 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», ст. 6, 8 - 11, 70, 71, 86, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, –
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області – задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області щодо не виплати ОСОБА_1 за період з 15 лютого 2011 р. по 22 липня 2011 р. доплати до пенсії відповідно до ст.. 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та щодо обрахування розміру та виплати ОСОБА_1 за період з 15 лютого 2011 р. по 22 липня 2011 р. у заниженому розмірі додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” –протиправними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області:
- призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 15 лютого 2011 р. по 22 липня 2011 р. включно доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 1 мінімальної заробітної плати, який визначається виходячи із ст. 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»;
- перерахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 15 лютого 2011 р. по 22 липня 2011 р. включно додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, який визначається виходячи із ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та встановлюється у розмірах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначених ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», з обов’язковим урахуванням фактично виплачених коштів.
В задоволенні решти вимог –відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.Б.Сташків