Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-10491/12/0170/17
30.09.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кобаля М.І.,
суддів Дудкіної Т.М. ,
Лядової Т.Р.
при секретарі судового засідання Меджидова Т.М.
за участю:
від позивача: не з`явився,
від відповідачів: Синило Н.П., посвідчення №ОВК-4233 (від Голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 Синило Н.П.),
Синило Н.П. посвідчення №ОВК-4233 (від Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10),
розглянувши апеляційну скаргу Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючого судді Папуші О. В., суддів: Ольшанської Т. С., Кононової Ю. С.) від 26.09.2012 у справі
за позовом Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 (АДРЕСА_1)
до відповідачів:
- Голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 Синило Надії Павлівни (вул. Павленка, 1, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95006)
- Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 (вул. Павленка, 1, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95006)
про визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
24.09.2012 Уповноважена особа в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 Синило Н.П., Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10, просив суд визнати дії першого відповідача грубим порушенням законодавства України про вибори, визнати протиправними дії другого відповідача з проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, визнати недійсними результати жеребкування в одномандатному окрузі №10 щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, зобов'язати другого відповідача провести жеребкування відповідно до Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України від 13.09.2012 №895.
Позов вмотивований тим, що відповідачами допущені порушення положень діючого виборчого законодавства, що регулює порядок проведення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі своїх засідань, положення порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України. Так, Головою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 Синило Н.П., яка є відповідальною за організацію та стан діловодства, порушено положення виборчого законодавства щодо відображення обставин, які не відповідали дійсності, що відбулись під час засідання комісії 21.09.2012 при жеребкуванні та голосуванні, відображенні результатів голосування, у тому числі за відсутності осіб, голоси яких підраховані, а також незазначення у протоколі усіх присутніх під час проведення засідання та жеребкування, що є грубим порушенням виборчого законодавства. Факти виявлених грубих порушень Синило Н.П., зафіксовані відеозаписом та Актом про виявлення порушень Закону України "Про вибори народних депутатів", спричинили до того, що другим відповідачем протиправно, з порушенням положень Постанов Центральної виборчої комісії України від 17.05.2008 №88 та від 13.09.2012 №895, проведено жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, внаслідок чого результати проведеного жеребкування є недійсними.
Постановою суду першої інстанції від 26.09.2012 в задоволені позову відмовлено повністю (а. с. 102-107).
Постановляючи судове рішення, суд першої інстанції встановив, що порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, передбачений Постановою центральної виборчої комісії від 13.09.2012 №895, Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 було дотримано, тому судом не було встановлено підстав для визнання її дій з проведення жеребкування протиправними та визнання результатів жеребкування недійсними. Крім того, процедура жеребкування при наявності недоліків, які до суттєвих порушень не призвели, проведена з дотримання положень діючого законодавства з виборів народних депутатів України, матеріалами справи, дослідженими доказами підтверджено відсутність підстав для визнання прийнятого відповідачем рішення про визнання жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України таким що не відбулось.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування постанови Окружного адміністративного суду АРК від 26.09.2012, ухвалення нового рішення про задоволення позову в повному обсязі.
Основні доводи апеляційної скарги зводяться до наступного: судом першої інстанції не надано жодної оцінки щодо обставин, що свідчать про порушення принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, при проведенні жеребкування; проведене жеребкування для включення кандидатур до складу кожної дільничної виборчої комісії не надало рівноцінну участь політичних партій - суб`єктів виборчого процесу, які отримають нижчі місця у порядку черговості, на етапі утворення дільничних виборчих комісій порівняно з іншими політичними партіями - суб`єктами виборчого процесу, які отримають вищі місця у порядку черговості та відповідно отримають право формувати дільничні виборчі комісії з запропонованих кандидату; судом не надано жодної оцінки щодо обставин, що свідчать про порушення принципу обґрунтованості, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення при проведенні жеребкування; при проведенні процедури жеребкування Уповноваженій особі Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 не було надано можливості оглянути всі жеребки, після поміщенні жеребків у пристрій вони не були перемішані належним чином; під час проведення засідання Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 ОСОБА_3 як Уповноваженій особі Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі №10 жодного разу не була надана можливість взяти участь з правом дорадчого голосу; відсутність підстав для визнання проведення жеребкування з грубим порушенням та скасування їх результатів є лише особистою думкою суду, не має нічого спільного з об`єктивним розглядом зібраних доказів; допущено неналежне оформлення протоколу засідання окружної виборчої комісії , що є прямим порушенням статті 35 Закону України "Про вибори народних депутатів України"; доводи суду, що проведення повторного жеребкування не передбачено положеннями ані Закону України "Про вибори народних депутатів України", ані Порядком проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України та не визначають підстав для проведення повторного жеребкування , є такими, що суперечать статті 55 Конституції України, відповідно до якої кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
За розпорядженням керівництва суду суддю Кучерука О.В. у складі судової колегії по розгляду апеляційної скарги Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 (головуючий суддя Кобаль М.І.) замінено на суддю Дудкіну Т. М.
В судове засідання 30.09.2012 позивач не з`явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений в встановленому законом порядку.
Синило Н.П., яка є першим відповідачем у справі, а також представником другого відповідача, в судове засідання з`явилась, пояснила суду, що просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін, оскільки з приведеними доводами суду згодна.
Згідно з частиною восьмою статті 177 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає апеляційному розгляду.
Додаткові докази в підтвердження обставин, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, суду не надані, у зв`язку з чим апеляційний розгляд справи здійснюється на основі наявних доказів.
Колегія суддів, заслухавши пояснення Синило Н.П., обговоривши у відкритому судовому засіданні доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 77, пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок виборів народних депутатів України визначаються виключно законами України, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Закон України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 №4061-VI визначає загальні положення, види виборів депутатів, порядок і строки їх призначення і проведення, територіальну організацію виборів депутатів, виборчі комісії, їх систему, фінансове та матеріально-технічне забезпечення підготовки і проведення виборів депутатів, інформаційне забезпечення виборів, форми і засоби передвиборної агітації, гарантії діяльності партій, кандидатів у депутати, офіційних спостерігачів, голосування та встановлення результатів виборів депутатів, повторне голосування, повторні вибори, порядок заміщення народних депутатів, позачергові вибори, оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються процесу виборів депутатів, відповідальність за порушення виборчого законодавства.
Згідно зі статтею 26 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів. Окружна виборча комісія, яка є юридичною особою, що має печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією, є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного одномандатного округу.
Згідно з положеннями статті 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України" дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії, склад якої обмежується за кількість, визначеною приписами частини другої названої статті, а саме для малих дільниць - від 10 до 18 осіб; для середніх дільниць - від 14 до 20 осіб; для великих дільниць - від 18 до 24 осіб; до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону (політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання). Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону (політичні партії - суб'єкти виборчого процесу), та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.
На виконання вимог частини п'ятої статті 28, частини дев'ятої статті 29, підпункту 2 пункту 4 розділу ХV Закону України "Про вибори народних депутатів України" розроблено Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затверджений Постановою Центральної виборчої комісії України від 17.05.2012 "Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України", що визначає процедуру проведення жеребкування, до якого Постановою Центральної виборчої комісії України від 13.09.2012 №895 внесено зміни, шляхом викладення порядку у новій редакції.
На вимогу пункту 9 даної Постанови жеребкування проводиться у разі, якщо кількість внесених кандидатур, які відповідають вимогам Закону і можуть включатися до складу відповідної дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, є більшою ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування. Для чого у вигляді таблиці складається список кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування. До такого списку включаються кандидатури із зазначенням порядкового номера кожної з них, визначеного за датою та часом надходження подання до окружної виборчої комісії (для виборчих комісій звичайних, спеціальних виборчих дільниць) або до Центральної виборчої комісії (для дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць), їх прізвищ, власних імен (усіх власних імен), по батькові (за наявності), суб'єкта їх подання (для політичної партії - її повна назва, для кандидата у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі - прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності). Список також містить графу для фіксації результатів жеребкування шляхом проставлення проти кандидатур, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, відповідної відмітки (пункт 11 Постанови).
Відповідно до пункту 14 Постанови перед початком жеребкування головуючий на засіданні виборчої комісії (чи за його дорученням - інший член комісії) оголошує: максимальний граничний склад кожної дільничної виборчої комісії, у якому вона буде утворена, кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії обов'язково, та кількість кандидатур, які за результатами розгляду подань можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування.
Згідно з пунктом 13 Постанови до проведення процедури жеребкування Окружною виборчою комісією визначаються: член комісії для фіксування результатів жеребкування; член комісії або особа з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера; особа з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів тощо); два члени комісії для опрацювання результатів жеребкування.
Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, визначений положеннями пункту 12 зазначеної Постанови передбачає його проведення на засіданні виборчої комісії, за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі - пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі - жеребки), з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування.
Кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій.
Якщо жеребки виготовляються чи запаковуються у спосіб, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом до моменту діставання з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з прозорого матеріалу.
Якщо жеребки виготовляються у спосіб, що дає можливість ознайомитися з їх змістом до моменту діставання з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з непрозорого матеріалу.
Види матеріалу пристрою (прозорий чи непрозорий) та жеребків для проведення жеребкування визначаються виборчою комісією до початку її засідання, на якому відбувається жеребкування.
Положення пункту 15 Постанови визначають, що згідно із встановленою жеребкуванням черговістю визначається послідовність включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.
Особи, що внесені до списків кандидатур до складу дільничних виборчих комісій під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій у черговості, визначеній жеребкуванням.
Для цього два визначені для опрацювання результатів жеребкування члени окружної виборчої комісії (працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії) послідовно щодо кожної дільничної виборчої комісії в порядку черговості, визначеної жеребкуванням, встановлюють у списку кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії наявність кандидатури за відповідним номером і у графі для фіксації результатів жеребкування проти зазначеної кандидатури роблять відповідну відмітку.
Після заповнення усіх вакантних місць у складі відповідної дільничної комісії список передається головуючому на засіданні виборчої комісії, який оголошує прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, зазначаючи суб'єктів їх подання.
Під час оголошення головуючим списку кандидатур, які включаються до складу однієї дільничної виборчої комісії, процедура опрацювання результатів жеребкування членами окружної виборчої комісії (працівниками Секретаріату Центральної виборчої комісії) продовжується щодо наступних комісій.
Зазначена процедура повторюється щодо інших дільничних виборчих комісій у порядку зростання їх номерів.
Жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях (пункт 16 Постанови).
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 21.09.2012 Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 проведено засідання, порядок денний якого передбачав проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28.10.2012 звичайних та спеціальних виборчих дільниць за поданнями політичних партій, кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі № 10.
У своєї доповіді Голова Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 Синило Н.П. довела до відома присутніх про наявність кворуму, внаслідок чого, проголосувавши, присутні члени комісії, вирішили вважати засідання окружної виборчої комісії відкритим. Присутніми на засіданні Окружної виборчої комісії 21.09.2012, крім її членів у повному складі, були також: офіційний спостерігач від Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_6, Уповноважена особа від Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" Романовський І.Ф., кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_7, уповноважена особа Політичної партії "Удар" Бороненкова М.О., кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_9, довірена особа кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_9 - ОСОБА_10, Уповноважена особа політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_3., довірена особа кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_9 - ОСОБА_11, позаштатний робітник ТОР "Чорноморська телерадіокомпанія" ОСОБА_12, офіційний спостерігач від Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітників в Європі ОСОБА_13, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №"10 ОСОБА_14, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_20
Відповідно до встановлених обставин до протоколу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 від 21.09.2012 було помилково внесено прізвище уповноваженої особи від Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" Абдурєшитова Р.Н., оскільки на вказаному засіданні був присутнім ОСОБА_3., який також є уповноваженою особою Політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".
Після відкриття засідання Головою комісії оголошено порядок денний та на запитання про наявність пропозицій від членів комісії щодо змін у порядку денному пропозицій не надходило. Внаслідок відсутності пропозицій щодо змін порядку денного членом окружної виборчої комісії ОСОБА_15 запропоновано його затвердити. Рішення про затвердження порядку денного вирішено членами комісії одноголосно.
На виконання пунктів 12, 13, 14 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, на засіданні окружної виборчої комісії визначено: члена комісії для фіксування результатів жеребкування (ОСОБА_16); члена комісії для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера (ОСОБА_4.); особу з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників для виконання технічної роботи (ОСОБА_17.); членів комісії для опрацювання результатів жеребкування (ОСОБА_18, ОСОБА_15.).
Перед початком жеребкування Головою окружної виборчої комісії оголошено суб'єктів подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць, суб'єктів подання, від яких необхідно обов'язково включити по одній кандидатурі, після чого особою з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників для виконання технічної роботи (ОСОБА_17.) жеребки (однакові за розміром аркуші з номерами суб'єктів виборчого процесу вкладені у однакові за кольором та розміром конверти) поміщено до прозорої скриньки та перемішані. Поміщені (вкинуті) ОСОБА_17 до скрині (пристрою для жеребкування) конверти з жеребками були перемішані, шляхом обертання їх у скрині, що підтверджується наданими доказами.
Членом комісії для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера ОСОБА_4 після перемішування у скриньці з жеребками, шляхом їх обертання, особою з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників для виконання технічної роботи ОСОБА_17, витягнуто зі скрині конверти з жеребками, оголошено та продемонстровано присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номеру. Членом комісії для фіксування результатів жеребкування ОСОБА_16 було зафіксовано у відомості про результати жеребкування черговість включення кандидатур до складу кожної дільничної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №10. Відповідні події зафіксовано в протоколі засідання комісії №8, додатком до якого є названа відомість.
Оскільки пункт 14 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України передбачає, що жеребки поміщаються визначеною окружною виборчою комісією особою з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників (за дорученням головуючого на засіданні Центральної виборчої комісії - працівником її Секретаріату) в пристрій для жеребкування та перемішуються, а механізм, порядок, спосіб переміщення жеребків чи зазначення кількості обертів пристрою для жеребкування (скрині, барабану), необхідних для здійснення перемішування поміщених (вкинутих) до скрині жеребків, чинним виборчим законодавством не встановлені, твердження позивача про те, що жеребки не були перемішані належним чином, є необґрунтованим та таким, що не заслуговує на увагу.
Судовою колегією встановлено, що порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, передбачений Постановою центральною виборчою комісією від 13.09.2012 №895, Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 був дотриманий, тому погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання дій Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 з проведення жеребкування протиправними та визнання результатів жеребкування недійсними.
Щодо доводів позивача про порушення Головою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 Синило Н.П. порядку ведення діловодства судова колегія зазначає наступне.
Передбачені пунктом 17 Постанови Центральної виборчої комісії України від 13.09.2012 №895 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 17.05.2012 № 88 "Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України" положення занесення до протоколу засідання відповідної виборчої комісії результатів жеребкування кореспондуються з положень Закону України "Про вибори народних депутатів України" та Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 №350 "Про Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів" зі змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії України від 19.01.2012 №4.
З змісту статті 35 Закону України "Про вибори народних депутатів України" вбачається, що документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією, якою є зазначена Постанова від 15.09.2010 №350 зі змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії України від 19.01.2012 №4, на вимогу пункту 1.2 якого, документування діяльності комісії полягає в підготовці відповідно до встановленого порядку документів на паперових та електронних носіях, що фіксують прийняття рішень та здійснення іншої діяльності комісії в межах повноважень, передбачених законодавством України.
Відповідно до пункту 3.1 зазначеного Порядку обговорення питання і рішення, що розглядається та приймається на засіданні комісії, фіксуються у протоколі засідання комісії, який оформляється на підставі записів, зроблених під час засідання секретарем комісії чи секретарем засідання комісії за дорученням комісії.
Протокол засідання комісії містить визначені Центральною виборчою комісією України до нього вимоги. Згідно з пунктом 3.2 Порядку засідання комісії оформляє секретар комісії або у передбачених законом випадках - обраний на засіданні зі складу комісії секретар засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів цього засідання, та відповідно до п. 3.5 Порядку його підписує головуючий на засіданні та секретар комісії або у передбачених законом випадках - секретар засідання. Відповідно до положень пунктів 4.1 та 4.2 вказаного Порядку рішення, прийняті на засіданні комісії, підлягають відповідному оформленню, яким є складення протоколу засідання комісії, що встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Таким чином, протокол, складений за результатами засідання виборчої комісії є фіксуючим документом, що відображає хід подій засідання та прийняті на ньому рішення із зазначенням членів комісії та присутніх осіб, які брали участь, висловлювали думку та голосували за те чи інше питання і приймали рішення, визначене порядком денним.
Приписи пункту 3.4 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 №350 "Про Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів" зі змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії України від 19.01.2012 №4, передбачають, що до протоколу долучаються у вигляді додатків оригінали документів, прийнятих на засіданні, а також викладені в письмовій формі окремі думки членів комісії, які брали участь у її засіданні, але не згодні з прийнятим на засіданні комісії рішенням. Окремі думки членів комісії є невід'ємною частиною протоколу засідання комісії.
Судовою колегією встановлено, що процедура жеребкування зафіксована у протоколі від 21.09.2012 №8, який за результатами його складення підписано головою та секретарем комісії. Суттєвих зауважень щодо процедури жеребкування та її результатів від членів комісії та присутніх не виявлено. Крім того, вирішення питання визнання процедури жеребкування такою, що відбулась, проводилось за участі 17 членів комісії, за відсутності члена комісії ОСОБА_19, про що зазначено в протоколі та міститься відповідний запис.
Крім того, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що будь-яке засідання передбачає порядок денний, що визначає послідовність та порядок вирішення питань, вчинення певних дій, а також регламент, необхідний для їх вчинення, у зв`язку з чим доводи позивача, в яких він посилається на порушення його прав щодо участі у засіданні з правом дорадчого голосу та ненадання неодноразово можливості висловити свою думку та думку інших представників партій та кандидатів у народні депутати України, порушенням його особистих прав та прав, як виборця, повноважного представника суб'єкта виборчого процесу, є необґрунтованими.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову повністю є правомірним.
Разом з тим, судова колегія вважає за необхідне виключити з мотивувальної частини постанови від 26.09.2012 абзац третій (а. с. 106, зі зворотного боку арк.), згідно з яким "надаючи оцінку вимогам позивача про зобов`язання відповідача щодо проведення повторного жеребкування, суд зазначає, що проведення повторного жеребкування не передбачено положеннями ані Закону України "Про вибори народних депутатів України", ані Порядком проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України та не визначають підстав для проведення повторного жеребкування", оскільки приписи виборчого законодавства не містять заборони щодо проведення повторного жеребкування, якщо первинне відбулось із порушенням виборчою комісією Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України.
Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, є необґрунтованими та спростовуються фактичними обставинами справи, у зв`язку з чим апеляційна скарга Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 залишається без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду АРК від 26.09.2012 відповідно до статті 200 КАС України - без змін.
Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтею 206, пунктом 9 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.09.2012 у справі №2а-10491/12/0170/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повний текст судового рішення виготовлений 30 вересня 2012 р.
Головуючий суддя підпис М.І. Кобаль
Судді підпис Т.М. Дудкіна
підпис Т.Р.Лядова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.І. Кобаль