Юридическая помощь
Юридическая помощь
У Вас проблемы, и Вы не знаете как их разрешить?
Спросите опытных юристов — мы не оставим Вас в беде!
Юридические Статьи
Услуги и консультация адвоката

Услуги и консультация адвоката В целях защиты как своих собственных интересов, так и для защиты собственного бизнеса стоит использовать те профессиональные ...

Уголовный адвокат - незаменимая часть ...

Уголовный адвокат - незаменимая часть Вашей жизни Уголовный процесс представляет собой на практике очень сложный процесс, при котором сплетаются самые разные интересы.

Юридические Новости
Новые нормы по защите прав граждан

Новые нормы по защите прав граждан
С 1 января 2013 г. появились новые нормы, которые касаются защиты прав граждан.

Конституционный Суд: имущество ...

Конституционный Суд: имущество супругов будет делиться иначе
Верховный Суд сформировал позицию судов при разрешении дел о расторжении брака и разделе совместно нажитого имущества

Юр. Консультации

про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію особі - Печерський районний суд міста Києва - Батрин О. В.

  1. ПОСТАНОВА
  2. І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

печерський районний суд міста києва

Справа № 2-а-455/12

Категорія

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2012 року м. Київ

Суддя Печерського районного суду Києва Батрин О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правління Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію особі, яка проживає за межами України, -

В С Т А Н О В И В:

6 листопада 2012 року позивач звернулася до суду з позовом до Правління Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію особі, яка проживає за межами України, в якому просить визнати незаконною бездіяльність Правління Пенсійного фонду України щодо передачі уповноваженому територіальному органу його заяви для прийняття рішення про призначення та виплату пенсії за віком як пенсіонеру, проживаючому за межами України та зобов'язати відповідачів прийняти в неї необхідні документи для призначення пенсії за віком, призначити та виплачувати пенсію за віком з 11 лютого 2010 року за межі України - в Ізраїль.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, 11 лютого 2010 року вона звернулася до відповідачів із заявою про призначення та нарахування пенсії за віком. Однак, відповідач Правління Пенсійний фонд України своїм листом від 13 січня 2012 року відмовив у нарахуванні пенсії. Вважає такі дії відповідачів неправомірними, просить суд задовольнити його позовні вимоги.

До суду надійшли письмові заперечення від відповідача Правління Пенсійного фонду України, відповідно до яких позов не визнають, оскільки позивач проживає за межами України, між державами Україна та Ізраїль відсутній міжнародний договір щодо призначення та виплати пенсій громадянами України, які проживають на території Ізраїлю.

Письмові заперечення від відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області в строк, передбачений ч. 3 ст. 183-2 КАС України не надійшли.

Ухвалою суду від 5 грудня 2012 року позов ОСОБА_1 до Правління Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію особі, яка проживає за межами України в частині позовних вимог за період з 11 лютого 2010 року по 5 травня 2012 року - залишено без розгляду.

Враховуючи наведене та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Судом встановлено, що ОСОБА_1, 1948 року народження, 7 лютого 1990 року виїхала з України до Ізраїлю на постійне місце проживання.

11 лютого 2010 року позивач звернулася до відповідачів із заявою про призначення та нарахування пенсії за віком.

Правління Пенсійний фонд України своїм листом від 13 січня 2012 року відмовив у нарахуванні пенсії (а.с. 16).

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають:

П. 1.1 - громадяни України, які застраховані згідно з цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, та інші особи, передбачені цим Законом;

П. 1.4 - іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з ч. 1 та ч. 5 ст. 45 даного Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в п. 16 зазначено що особа, яка зверталася за пенсією повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік.

Статтею 29 цього Порядку передбачено, що за документ, який засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземні громадяни та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання (реєстрації).

Відповідно до ст. 30 вищезазначеного Порядку, документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Слід зазначити, що позивач не зверталася до Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області у передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з заявою встановленого зразка для призначення їй пенсії та необхідним пакетом документів, що визначає право на даний вид пенсії.

Крім того, позивач не перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області, будь-якого рішення по суті з призначення та виплати пенсії даним відповідачем не приймалось.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких підстав, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову в частині позовних вимог до Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області.

Що стосується позовних вимог до Правління Пенсійного фонду України про визнання незаконною бездіяльність щодо передачі уповноваженому територіальному органу його заяви для прийняття рішення про призначення та виплату пенсії за віком як пенсіонеру, проживаючому за межами України, то вказані вимоги задоволенню також не підлягають, оскільки ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чітко передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 44, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 2, 9, 69-71, 89, 94, 97, ст. 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволені позову ОСОБА_1 до Правління Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію особі, яка проживає за межами України - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва.

Суддя

Рейтинг: 4.5/5, основан на 25 голосах.
Нравится

Не пропустите:

Все про алименты, взыскание алиментов, размер алиментов на детей

Взыскание алиментов может сопровождаться спорами по поводу их размера и порядка выплат

Особенности осуществления хозяйственной деятельности на территории приоритетного развития

Законом определен специальный режим инвестиционной деятельности с целью создания новых рабочих мест (территория приоритетного развития).

Несколько советов для заёмщика по кредитному договору

Как поступить заемщику, если его долг по кредиту начал расти. Несколько советов от профессионалов с адвокатской корочкой.

Раздел имущества супругов при ипотеке

При разводе не только имущество, но и долги супругов делятся пополам. Это относится и к имуществу, полученному в ипотеку


Отзывы о нас
С огромной благодарностью отзываемся о тех, от кого зависит наполнение интернет портала.

Просто замечательный! Хорошенький интернет портальчик! Классно! Всё доступно и легко. Спасибочки за профессиональный интернет портал!
Анонс событий
Рекомендовано
Судебная практика

№910/20105/13

Судья: Отрюх Б.В.
07.01.2015

№757/93/15-к

Судья: Білоцерківець О. А.
07.01.2015