КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 823/1610/14 Головуючий у 1-й інстанції: Бабич А.М.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 червня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Зубрицькому Д.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04.06.2014 у справі за адміністративним позовом кандидата в депутати Черкаської міської ради Харламова Юрія Юрійовича до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, треті особи на стороні відповідача без самостійний вимог на предмет спору - дільнична виборча комісія № 711019, ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду першої інстанції із позовом, в якому просив: визнати дії відповідача в частині проведення процедури повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 711019 протиправними; скасувати постанову відповідача від 31.05.2014 №166 про визнання голосування на виборчій дільниці №711019 недійсними; заборонити відповідачу до розгляду судом адміністративного позову встановлювати підсумки голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 29 з виборів депутатів Черкаської міської ради.
Третя позовна вимога розглянута як клопотання про забезпечення позову, про що постановлено ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 03.06.2014, якою у задоволенні клопотання кандидата в депутати Черкаської міської ради Харламова Юрія Юрійовича про вжиття заходів забезпечення позову у справі № 823/1610/14 шляхом заборони Черкаській міській виборчій комісії Черкаської області до розгляду судом адміністративного позову встановлювати підсумки голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 з виборів депутатів Черкаської міської ради відмовлено.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.06.2014 позов задоволено частково: визнано протиправною та нечинною постанову Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 31.05.2014 №166 про визнання голосування на виборчій дільниці №711019 недійсним щодо виборів у депутати Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 на виборчій дільниці №711019; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням третя особа ОСОБА_2 звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що зазначена апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи 25.05.2014 на виборчій дільниці №711019 відбулися позачергові вибори депутатів Черкаської міської ради, міського голови та Президента України. Позивач брав участь у виборчому процесі як кандидат у депутати Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 згідно з посвідченням від 29.04.2014 №142. Станом на час звернення позивача в суд результатів виборів у депутати Черкаської міської ради та міського голови не встановлено.
26.05.2014 дільнична виборча комісія №711019 склала протокол про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 на цій виборчій дільниці.
На підставі скарги кандидата у депутати Черкаської міської ради по одномандатному виборчому округу №29 ОСОБА_2 відповідач прийняв постанову від 27.05.2014 №146 про проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному та одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 на виборчій дільниці №711019.
На виконання вказаної постанови відповідач склав акт від 31.05.2014 про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії, що їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, з виборів Черкаського міського голови.
На підставі зазначеного акта від 31.05.2014 складено протокол про повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному та одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 на виборчій дільниці №711019.
В подальшому відповідач прийняв оскаржувану постанову від 31.05.2014 №166 про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці №711019. Підставою для її прийняття став виявлений відповідачем під час процедури перерахунку факт перевищення кількості виборчих бюлетенів над кількістю осіб, що їх отримали, в розмірі, що становить більше 5 (п'яти) відсотків.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідач не вчинив всіх необхідних дій, передбачених статтями 73, 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а тому прийняття оскаржуваної постанови про визнання недійсними виборів на виборчій дільниці №711019 є передчасним.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що суд першої інстанції, визнавши протиправною та нечинною постанову Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 31.05.14 №166 та залишивши оскаржувану постанову чинною в частині визнання недійсними виборів Черкаського міського голови та виборів депутатів Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, допустив порушення норм ст. 73 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», згідно із змістом якої можливе визнання голосування на виборчій дільниці недійсним в цілому, а не в окремих його частинах, оскільки законодавством не передбачено визнання недійсним окремих видів виборів на виборчій дільниці.
Колегія суддів вважає доводи апелянта обґрунтованими та не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з п. 8 ч.3 ст.11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» № 2487-VI від 10.07.2010 виборчий процес включає такий етап, як підрахунок голосів виборців, встановлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів, що врегульовано розділом Х зазначеного Закону «Голосування та встановлення результатів виборів депутатів, сільських, селищних, міських голів».
Відповідно до ч. 6 ст. 75 Закону № 2487-VI за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Відповідно до ч. 7 ст. 75 Закону №2487 у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.
Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів після прийняття виборчих документів від дільничної, територіальної виборчої комісії у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами не допускається.
Згідно ч. 9 ст. 75 зазначеного Закону повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.
Територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією (ч. 10 ст. 75 Закону № 2487-VI).
Виходячи з аналізу вказаних правових норм, колегія суддів дійшла висновку, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у виборчому окрузі передбачає певний порядок, зокрема, прийняття відповідного рішення, обов'язкову участь членів дільничної виборчої комісії, які, в свою чергу, повинні передати виборчу документацію в територіальну виборчу комісію та інше.
Згідно з ч. 12 ст. 78 Закону №2487 у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 73 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним. У цьому випадку протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному частиною одинадцятою цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст.75 Закону №2487 у кожному випадку виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.
Як вбачається з матеріалів справи на підставі скарги кандидата у депутати Черкаської міської ради по одномандатному виборчому округу № 29 ОСОБА_2 Черкаська міська виборча комісія Черкаської області прийняла постанову від 27.05.2014 №146 про проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів Черкаського міського голови, з виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному та одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 на виборчій дільниці №711019.
На виконання вказаної постанови проведено перерахунок голосів. Однак, перед його проведенням Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області складено акт від 31.05.2014 про порушення порядку транспортування та передачі виборчої документації членами Придніпровської територіальної виборчої комісії в місті Черкасах. Даним актом зафіксовано, що відносно привезеної виборчої документації з виборчих дільниць, серед яких була документація з виборчої дільниці №711019, спосіб пакування не усуває можливості доступу до списків виборців, внаслідок чого можливе розпакування з наступним запаковуванням.
Згідно акту Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області «Про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії, які їх видали, кількості підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені» від 31.05.2014 кількість виборчих талонів виборчих бюлетенів з підписами становила 1346 одиниць, кількість підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування з виборів Черкаського міського голови на виборчій дільниці №711019 - 1436 одиниць, загальна кількість контрольних талонів - 1491, з них 145 без підписів виборців та членів дільничної виборчої комісії. Оскільки кількість виборчих бюлетенів перевищувала кількість осіб, що взяли участь у голосуванні, на 5%, Черкаська міська виборча комісія встановила, що вибори на дільниці №711019 є недійсними, про що винесена постанова від 31.05.2014 про визнання голосування на виборчій дільниці №711019 недійсним.
Суд першої інстанції, частково задовольнивши позов, у оскаржуваному рішенні вказав, зокрема, що у діях Черкаської міської виборчої комісії вбачає її бездіяльність, оскільки останньою не здійснено перерахунку кількості виборчих бюлетенів Черкаською виборчою комісією по виборчій дільниці №711019 з виборів депутатів Черкаської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №29. Однак, Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області складено протокол від 01.06.2014 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №711019 з виборів депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29, що свідчить про те, що судом першої інстанції не встановлено всіх обставин справи, а також спростовує висновок суду першої інстанції про бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії.
Згідно з ч. 3 статті 73 Закону №2487 дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за обставин, зокрема, коли виявлено у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.
Відповідно до протоколу від 01.06.2014 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №711019 з виборів депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 29 загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, становить 1346 одиниць, у той же час кількість виборців, які взяли участь у голосуванні - 1415. З даного приводу Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області складений акт від 01.06.2014, відповідно до якого кількість бюлетенів, що фактично виявлена, більша від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, на 69 одиниць. Дана різниця (69) становить 5,1% від числа виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці (1346), а тому колегія суддів вважає, що оскаржувана постанова Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 31.05.2014 №166 про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці №711019 є правомірною, що не було враховано судом першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги про скасування постанови відповідача від 31.05.2014 №166 про визнання голосування на виборчій дільниці №711019 недійсними задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Апелянт надав до суду докази, що спростовують правомірність рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вирішив частково її скасувати та ухвалити нове рішення, оскільки судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», ст.ст. 8, 103, 160, 172, 177, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04.06.2014 скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправною та нечинною постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 31.05.2014 №166 про визнання голосування на виборчій дільниці №711019 недійсним щодо виборів у депутати Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №29 на виборчій дільниці №711019 та ухвалити в цій частині нову постанову, якою у задоволенні даних позовних вимог відмовити.
В іншій частині постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04.06.2014 залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.
Шурко О.І.
Повний текст постанови виготовлений 09.06.2014.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В. В.
Шурко О.І.