КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-4947/12/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Колеснікова І.С.
Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
УХВАЛА
Іменем України
"23" жовтня 2012 р. м. Київ
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_2 та кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 98 ОСОБА_3 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 та кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 98 ОСОБА_3 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98 про скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року в задоволенні адміністративних позовів ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 та кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 98 ОСОБА_3 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98 про скасування постанови -відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ОСОБА_2 та кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 98 ОСОБА_3 звернулись до суду з апеляційними скаргами в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши з'явившихся в судове засідання осіб, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 08 жовтня 2012 року виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98 прийнято постанову № 19 «Про дострокове припинення повноважень членів дільничних виборчих комісій», якою достроково припинено повноваження членів дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року одномандатного виборчого округу № 98 в кількості 47 осіб.
Позивачі, не погоджуючись із рішенням відповідача, звернулися до суду з вимогою про визнання протиправною та скасування зазначеної постанови відповідача від 08 жовтня 2012 року № 19.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття оскаржуваної постанови були витяги з протоколів засідань дільничних виборчих комісій, які надійшли на адресу відповідача з клопотаннями про дострокове припинення повноважень членів комісій у зв'язку з відмовою скласти присягу члена комісії.
У якості додатків до клопотань ДВК надано витяги з журналів реєстрацій телефонограм, що містили інформацію про повідомлення членів ДВК про час та місце проведення першого та другого засідань ДВК, що відповідає Постанові ЦВК від 30 вересня 2012 року № 667.
Так, ДВК повідомлено про факт неприйняття присяги членами комісій шляхом неявки на перші два засідання ДВК членів комісії.
Разом з цим, колегією суддів встановлено, що повноваження сімох членів ДВК було достроково припинено у зв'язку з поданням ними письмових заяв, написаних власноруч, про відмову від прийняття присяги.
Як встановлено судом першої інстанції, подані ДВК витяги з протоколів та клопотання було розглянуто на засіданні ОВК № 98, що відбулося 08 жовтня 2012 року, за наслідками якого складено протокол від 08 жовтня 2012 року № 8.
Відповідно до протоколу № 8 від 08 жовтня 2012 року, на засіданні окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98 були присутніми 14 з 18 її членів, на порядок денний поставлено питання, зокрема, щодо змін у складі дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року та про дострокове припинення повноважень членів дільничних виборчих комісій.
Вказані питання було поставлено на голосування, при цьому, згідно протоколу від 08 жовтня 2012 року № 8, заступник ОВК № 98 Фещенко В.В. ознайомив присутніх із зверненнями дільничних виборчих комісій про дострокове припинення членів ДВК. За результатами голосування рішення про дострокове припинення повноважень членів ДВК прийнято більшістю голосів: «за»- 12, «проти»- 2.
За приписами статті 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України»- суб'єктами виборчого процесу є: виборець; Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; партія, що висунула кандидата у депутати; кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. 1 статті 11 Закону України «Про вибори народних депутатів України»- виборчий процес - це здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Пунктом 5 ч. 5 статті 11 Закону України «Про вибори народних депутатів України»визначено, що одним із етапів виборчого процесу є утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі.
Згідно статті 25 Закону України «Про вибори народних депутатів України»- окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного одномандатного округу.
Повноваження окружної виборчої комісії визначено статтею 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Так, окружна виборча комісія, зокрема, забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу; утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону, крім випадку, передбаченого у частині тринадцятій статті 28 цього Закону; заслуховує інформацію дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань підготовки і проведення виборів.
Відповідно до ч. 1 статтею 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України» - виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
Порядок скликання і проведення засідань виборчих комісій встановлено статтею 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України», іншими положеннями Закону, а також Порядком ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 350.
Так, ч. 6 статті 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України»встановлено, що засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний та є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії.
При цьому зі змісту ч. 3 статті 36 Закону України «Про вибори народних депутатів України»- член окружної, дільничної виборчої комісії на першому засіданні виборчої комісії, в якому він бере участь, в обов'язковому порядку ознайомлюється зі змістом частин сьомої - дванадцятої цієї статті, після чого складає таку присягу члена комісії.
Також, у відповідності до положень ч. 9 статті 36 Закону України «Про вибори народних депутатів України», одним із обов'язків члена виборчої комісії є участь у засіданнях виборчої комісії.
Порядок та підстави дострокового припинення повноважень складу виборчої комісії або члена виборчої комісії врегульовано положеннями статті 37 Закону України «Про вибори народних депутатів України»та п.п. 5 п. 1.3 Постанови ЦВК від 30 вересня 2012 року № 667 «Про роз'яснення питання щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року».
Так, відповідно до ч. 8 статті 37 Закону України «Про вибори народних депутатів України»та п. 5 Постанови від 30 вересня 2012 року № 667 - повноваження члена виборчої комісії припиняються достроково виборчою комісією, яка її утворила, зокрема, з підстав відмови скласти присягу.
Пунктом 1.3 Постанови від 30 вересня 2012 року № 667 визначено, що повноваження члена виборчої комісії з підстави, зазначеної у підпункті 5 цього пункту, припиняються у разі відмови особи поставити свій підпис під текстом присяги на засіданні виборчої комісії або неприбуття такої особи на перші два засідання виборчої комісії після його включення до складу цієї комісії, про які його належним чином повідомлено (листом, телеграмою, телефонограмою, факсограмою тощо).
У випадку неприбуття такої особи на перші два засідання виборчої комісії після його включення до складу цієї комісії, рішення про дострокове припинення повноважень члена виборчої комісії приймається виборчою комісією, яка утворила відповідну комісію, після отримання витягів з протоколів засідань комісії, на яких розглядалося питання про складення присяги члена комісії та був встановлений відповідний факт. .
Проаналізувавши вищевказані норми права, суд дійшов висновку, що невиконання членами виборчих комісій своїх функціональних обов'язків, зокрема, не приймання участі у засіданнях виборчої комісії, є підставою для дострокового припинення повноважень члена комісії.
Згідно ч. 3 статті 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України»- рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляються у формі постанови, яка повинна містити: найменування комісії; найменування постанови; час, дату та місце прийняття і порядковий номер постанови; мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посиланнями на відповідні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня чи рішення суду, якими керувалася комісія при прийнятті постанови; резолютивну частину.
Як свідчить системний аналіз норм чинного законодавства, окружна виборча комісія має право достроково припинити повноваження члена дільничної виборчої комісії у випадку невиконання ним його обов'язків, зокрема, у разі неприбуття такої особи на перші два засідання виборчої комісії після його включення до складу цієї комісії, про які його належним чином повідомлено (листом, телеграмою, телефонограмою, факсограмою тощо). Таке рішення приймається на засіданні комісії у разі підтвердження невиконання членом дільничної виборчої комісії обов'язків, покладених на нього Законом України «Про вибори народних депутатів України», зокрема, після надходження до неї витягів з протоколів засідань комісії, на яких розглядалося питання про складення присяги члена комісії та був встановлений відповідний факт.
Наявні матеріали справи свідчать, що оскаржувану постанову прийнято відповідачем за наслідками розгляду клопотань дільничних виборчих комісій про припинення повноважень членів комісій, до клопотань були надані витяги із протоколів засідань цих комісій. Так, на засіданнях було розглянуто питання про складення присяги членів комісії та було встановлено, що деякі члени комісії не прибули на перші два засідання дільничної виборчої комісії, що не протирічить положенням Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою ЦВК від 15 вересня 2010 року № 350.
Відтак, факт неприбуття на засідання дільничних виборчих комісій підтверджується протоколами засідань таких комісій, витяги з яких були направлені до окружної виборчої комісії, яка їх утворила.
Колегія суддів звертає увагу на те, що факт неприбуття членів дільничний виборчих комісій встановлюється саме на засіданнях цих комісій, на яких і розглядається питання щодо належного повідомлення таких осіб про засідання.
Суд критично ставить до посилання апелянтів на те, що окружна виборча комісія зобов'язана була при прийнятті рішення дослідити факт належного повідомлення членів ДВК, повноваження яких було припинено, оскільки ні Закон України «Про вибори народних депутатів», ні Постанова ЦВК «Про роз'яснення питання щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»не покладають на відповідача такого обов'язку.
У відповідності до статті 108 Закону України «Про вибори народних депутатів»- кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109 - 113 цього Закону.
Суду не надано доказів того, що під час проведення засідань ДВК, на яких виявлено факти неприйняття присяги членами комісії шляхом неявки на перші два засідання ДВК, мали місце скарги щодо діяльності ДВК або оскарження та скасування їх рішень у судовому порядку. Натомість, як вбачається із наявних у матеріалах справи витягів із протоколів засідань ДВК, рішення щодо складання присяги членами дільничних виборчих комісій прийнято більшістю голосів членів ДВК.
Відтак, матеріали справи не містять доказів скасування витягів із протоколів, на підставі яких було встановлено факт неприбуття членів ДВК на засідання комісій, та рішень, якими б визнавалися протиправними дії чи бездіяльність ДВК щодо неналежного повідомлення членів ДВК про дату та час засідання ДВК.
Таким чином, приймаючі оскаржувані постанови, відповідач діяв відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про вибори народних депутатів»та пункту 1.3 Постанови ЦВК від 30 вересня 2012 року № 667 «Про роз'яснення питання щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року».
А тому правомірним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст.160, 172, 177, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 98 ОСОБА_3 -залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Старова Н.Е.
Чаку Є.В.