КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2610/25549/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Гайдук С.В.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
УХВАЛА
Іменем України
"28" жовтня 2012 р. 20 год.25хв. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого -судді: Вівдиченко Т.Р.
Суддів Ключковича В.Ю.
Федотова І.В.
За участю секретаря Масон Н.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 28 жовтня 2012 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Дільничної виборчої комісії №801004 Територіального виборчого округу №223 про включення до списків виборців, -
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 28 жовтня 2012 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Дільничної виборчої комісії №801004 Територіального виборчого округу №223 про включення до списків виборців залишено без розгляду.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, просить скасувати оскаржувану ухвалу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
При прийнятті оскаржуваної ухвали, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що адміністративний позов поданий після закінчення строків встановлених законом, а тому підлягає залишенню без розгляду.
Колегія суддів апеляційного адміністративного суду погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.
Особливості провадження у справах щодо уточнення списку виборців визначені положеннями ст.173 КАС України.
Частиною 3 статті 173 КАС України визначено, що позовну заяву про уточнення списку виборців може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування.
Частиною 4 статті 173 КАС України передбачено, що суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування - невідкладно.
Статтею 179 КАС України визначено особливості обчислення строків у справах, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму та наслідки їх порушення.
Так, частинами першою та другою статті 179 КАС України встановлено, що на обчислення строків, встановлених статтями 172 - 177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу, а строки, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами.
Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги, відповідно до положень ч.5 ст. 179 КАС України, є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Відповідно до положень Закону України «Про вибори народних депутатів України»№4061-VI від 17.11.2011р., вибори народних депутатів України проводяться в останню неділю жовтня 2012 року, а останньою неділею жовтня 2012 року і днем проведення виборів (голосування) є 28 жовтня 2012року.
Отже, беручи до уваги, що днем проведення виборів народних депутатів України є 28 жовтня 2012 року, враховуючи положення ч.3 ст. 173 КАС України, останнім днем подання позову про уточнення списку виборців є 25 жовтня 2012року.
З матеріалів справи вбачається та встановлено судом першої інстанції, що з даним адміністративним позовом про включення до списку виборців позивач звернувся до суду 28 жовтня 2012 року, тобто поза межами строку, встановленого ч.3 ст. 173 КАС України, а тому позовна заява ОСОБА_3, відповідно до вимог ч.5 ст. 179 КАС України, підлягає залишенню без розгляду.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування ухвали суду першої інстанції не вбачається.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.199, ст.200 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.160,173,177,179,199,200, 205,206 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 28 жовтня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді: Ключкович В.Ю.
Федотов І.В.