ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 жовтня 2012 року 17:06 № 2а-14408/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
при секретарі Воронюк М.М.,
за участю сторін:
позивач - ОСОБА_1,
представник відповідача - Янчук А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»про визнання незаконними дій, визнання протиправним та нечинним рішення,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 до політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», у якому просить:
визнати незаконними дії політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»по підготовці, внесенню до порядку денного, розгляді питання, прийнятті рішення XI з'їзду партії від 15 жовтня 2012 року та при зверненні з заявою до ЦВК України «Про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1, висунутого політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», в одномандатному виборчому окрузі №151»;
визнати протиправним та не чинним рішення XI з'їзду партії від 15 жовтня 2012 року та звернення з заявою до ЦВК України «Про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1, висунутого політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», в одномандатному виборчому окрузі №151»;
визнати протиправним та не чинним рішення XI з'їзду політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»від 15 жовтня 2012 року «Про скасування рішення XI з'їзду Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»від 30 липня 2012 року «Про висунення кандидатом у народні депутати України від Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в одномандатному виборчому окрузі №151 на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1».
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що жодних правових підстав, передбачених частиною 4 статті 61 Закону України «Про вибори народних депутатів України»на 15 жовтня 2012 року на момент ухвалення рішення 3-го етапу XI з'їзду політичної партії всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»про зняття ОСОБА_1 з реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №151 не було.
Вказане рішення політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» прийняла всупереч положенням статуту, оскільки в статуті політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в пункті 7 статті 4.9.4 виписаний вичерпний перелік повноважень з'їзду партії та порядок висунення кандидатур до партійного списку кандидатів у народні депутати України по багатомандатному загальнодержавному виборчому округу та вилучення їх зі списку, а також можливість їх висунення по одномандатних округах. В статуті політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»відсутні як повноваження, так і порядок зняття кандидатів у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі.
Таким чином, позивач вважає, що зняття його, як кандидата в народні депутати України, є прямим порушенням вимог закону, оскільки має місце обмеження прав ОСОБА_1 як кандидата, на користь іншого кандидата в народні депутати від іншої партії.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, та зазначив суду, що відповідно до п. 5.1.4. статуту Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в редакції, затвердженій з'їздом відповідача 30.03.2012 року з'їзд партії, приймає рішення про звернення партії до Центральної виборчої комісії щодо скасування рішення стосовно реєстрації кандидата у народні депутати України відповідно до чинного законодавства; з'їзд партії приймає рішення з будь-яких інших питань діяльності партії, а отже оскаржувані рішення прийняті у порядку, передбаченому статутом відповідача, тобто повноважним з'їздом з дотриманням процедури його проведення, голосування та інших умов, що ставляться до з'їзду Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» статутом останнього.
Також відповідач зазначив, що при прийнятті оскаржуваних рішень він не діяв як суб'єкт владних повноважень, оскільки прийняття зазначених рішень не призвело до наділення чи позбавлення позивача владними повноваженнями.
Закон про вибори, в тому числі у ч. 4 ст. 61, не містить жодних вимог чи підстав прийняття політичною партією рішення про скасування раніше прийнятого нею рішення про висування кандидата у народні депутати України.
На думку відповідача, дана обставина додатково свідчить про те, що питання скасування рішень про висування народних депутатів України належить до внутрішньої діяльності та виключної компетенції політичних партій, які висунули відповідних кандидатів, та приймається відповідним органом політичної партії на його внутрішнє переконання.
Відповідно до ч. 3 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Також представник відповідача у судовому засіданні наголосив суду, що позов подано неналежним позивачем. Згідно позову, останній поданий ОСОБА_1 як кандидатом у народні депутати України. Однак, позивач станом на дату відкриття провадження у справі не мав статусу кандидата у народні депутати України, що підтверджується постановою Центральної виборчої комісії України № 1577 від 16 жовтня 2012 року «Про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1, висунутого політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 151».
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, судом встановлено наступне.
З наявних у матеріалах справи документів вбачається, що ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 151 від Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»згідно із Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2012 року № 203 "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих політичною партією Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", в одномандатних виборчих округах".
На XI з'їзді Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» прийнято рішення «Про скасування рішення XI з'їзду Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»від 30 липня 2012 року «Про висування кандидатом у народні депутати України від Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»в одномандатному окрузі № 151 на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1»та про звернення до Центральної виборчої комісії України із заявою про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 151 на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1, висунутого Всеукраїнським об'єднанням «Батьківщина».
Даним рішенням XI з'їзду ВО «Батьківщина», зокрема, було вирішено:
1) скасувати рішення XI з'їзду Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»від 30 липня 2012 року «Про висування кандидатом у народні депутати України від Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»в одномандатному окрузі № 151 на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1;
2) звернутися до Центральної виборчої комісії України із заявою про скасування рішення щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 151 на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1, висунутого Всеукраїнським об'єднанням «Батьківщина»(надалі - Оскаржуване рішення про звернення до ЦВК).
В подальшому, Центральна виборча комісія України за заявою відповідача на підставі рішення XI з'їзду політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»від 15 жовтня 2012 року прийняла рішення № 1577 від 16 жовтня 2012 року «Про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1, висунутого політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 151».
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати дії чи бездіяльність партії, що порушують законодавство про вибори, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу. Виборець може оскаржити дії чи бездіяльність суб'єктів, визначених частиною першою цієї статті, якщо ці дії чи бездіяльність порушують виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
Згідно з ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити дії чи бездіяльність суб'єктів, визначених частиною першою цієї статті, якщо ці дії чи бездіяльність порушують виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про вибори народних депутатів України" суб'єктами виборчого процесу є:
1) виборець;
2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону;
3) партія, що висунула кандидата у депутати;
4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом;
5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно положень пункту 4 частини 1 статті 12 Закону України "Про вибори народних депутатів України" суб'єктом виборчого процесу є кандидат у депутати, зареєстрований у порядку встановленому цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, на момент звернення до суду ОСОБА_1 не є кандидатом у народні депутати України, оскільки рішенням Центральної виборчої комісії України № 1577 від 16 жовтня 2012 року скасована реєстрація кандидата у народні депутати України ОСОБА_1, висунутого політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 151.
В даному випадку ОСОБА_1 може звернутись до суду тільки як суб'єкт виборчого процесу -виборець.
У відповідності до частини першої та п'ятої статті 11 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес включає такі етапи: 1) висування кандидатів у депутати; 2) утворення виборчих комісій (крім Центральної виборчої комісії); 3) реєстрація кандидатів у депутати; 4) проведення передвиборної агітації; 5) утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі; 6) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 7) голосування; 8) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування; 9) встановлення результатів виборів депутатів та їх офіційне оприлюднення; 10) припинення повноважень окружних та дільничних виборчих комісій.
Провівши системний аналіз норм права, суд приходить до висновку, що позивач, як виборець, може звернутися до суду у разі порушень його прав, як виборця, під час виборчого процесу. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи.
В розумінні Кодексу адміністративного судочинства України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення або можливості такого порушення.
В той же час позивач не надав суду жодних доказів на підтвердження порушення під час виборчого процесу його прав, як виборця, з боку Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».
Суд не бере до уваги твердження позивача про те, що Всеукраїнським об'єднанням «Батьківщина» порушено норми Конституції України, Закону України "Про вибори народних депутатів України" та засади виборчого процесу частині забезпечення рівності прав кандидатів у депутати, оскільки, відповідно до положень п. 5.1.4. статуту партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»приймає рішення про звернення партії до Центральної виборчої комісії щодо скасування рішення стосовно реєстрації кандидата у народні депутати України відповідно до чинного законодавства; з'їзд партії приймає рішення з будь-яких інших питань діяльності партії.
Таким чином, дії політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»по підготовці, внесенню до порядку денного, розгляді питання, прийнятті рішення XI з'їзду партії від 15 жовтня 2012 року; оскаржуване рішення XI з'їзду партії від 15 жовтня 2012 року та «Про скасування рішення XI з'їзду Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»від 30 липня 2012 року «Про висунення кандидатом у народні депутати України від Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в одномандатному виборчому окрузі №151 на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1» та звернення із заявою до ЦВК України «Про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1, висунутого політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», в одномандатному виборчому окрузі №151»не порушують законні права та інтереси позивача як суб'єкта виборчого процесу -виборця.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом двох днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко