26.11.2013
Справа № 2-410/3996/12
Р і ш е н н я
І м е н е м У к р а ї н и
26 листопада 2012 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Борисова С.А.,
при секретарі Литвиненко Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Ювілейне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, територіальної громади в особі Підгородненської міської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області третя особа Дніпропетровська районна державна нотаріальна контора про визначення ідеальних часток, -
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася до суду із вищевказаним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3, з якою позивачка проживала та була зареєстрована за однією адресою: АДРЕСА_1. Свідоцтвом на право власності на житло серія ААБ №1079 від 19.05.2007р. посвідчено, що квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві приватної, спільної сумісної власності ОСОБА_3 та членам її сім`ї ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5. Після прийняття спадщини шляхом фактичного прийняття спадщини, позивачка не може реалізувати свого права на спадщину та отримання свідоцтва на право на спадщину, оскільки в свідоцтві про право власності на вищезначену квартиру не визначені частки у спільній власності. У зв'язку з цим, просила визначити ідеальні частки співвласників квартири, встановивши, що їм належить на праві власності по 1/4 її частки.
Сторони в судове засідання не з'явились, надавши заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 на праві спільної сумісної власності належала квартира АДРЕСА_1 (свідоцтво про право власності на житло серія ААБ №1079 від 19.05.2007р.).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла (свідоцтво про смерть НОМЕР_1, видане 01.09.2007 року виконавчим комітетом Підногодненської міської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області).
Позивачка є спадкоємцем після смерті ОСОБА_3
Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, для оформлення права на спадщину може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Згідно п. 224 Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 р. за N 20/5, Нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину за законом чи за заповітом після смерті одного з учасників спільної сумісної власності лише після виділення (визначення) частки померлого у спільному майні.
Таким чином, позивачка позбавлена можливості належним чином оформити свої спадкові права на вищезазначене нерухоме майно.
Відповідно до ст.372 ЦК України, у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. Право спільної сумісної власності внаслідок такого поділу припиняється.
Таким чином, вимоги позивачки про визначення ідеальних часток в нерухомому майні відповідають закону та підлягають задоволенню.
Керуючись 10, 11, 60, 61, 212, 215, 214 ЦПК України, 368, 372, 1274, 1296 ЦК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, територіальної громади в особі Підгородненської міської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області третя особа Дніпропетровська районна державна нотаріальна контора про визначення ідеальних часток задовольнити.
Припинити право спільної сумісної власності ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 на квартиру АДРЕСА_1.
Визначити частки співвласників квартири АДРЕСА_1, встановивши, що:
- ОСОБА_1 на праві власності належить 1/4 частина квартири АДРЕСА_1;
- ОСОБА_2 на праві власності належить 1/4 частина квартири АДРЕСА_1;
- ОСОБА_5 на праві власності належить 1/4 частина квартири АДРЕСА_1;
- ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, на праві власності належала 1/4 частина квартири АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Дніпропетровський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя С.А. Борисов