Юридическая помощь
Юридическая помощь
У Вас проблемы, и Вы не знаете как их разрешить?
Спросите опытных юристов — мы не оставим Вас в беде!
Юридические Статьи
Услуги и консультация адвоката

Услуги и консультация адвоката В целях защиты как своих собственных интересов, так и для защиты собственного бизнеса стоит использовать те профессиональные ...

Уголовный адвокат - незаменимая часть ...

Уголовный адвокат - незаменимая часть Вашей жизни Уголовный процесс представляет собой на практике очень сложный процесс, при котором сплетаются самые разные интересы.

Юридические Новости
Новые нормы по защите прав граждан

Новые нормы по защите прав граждан
С 1 января 2013 г. появились новые нормы, которые касаются защиты прав граждан.

Конституционный Суд: имущество ...

Конституционный Суд: имущество супругов будет делиться иначе
Верховный Суд сформировал позицию судов при разрешении дел о расторжении брака и разделе совместно нажитого имущества

Юр. Консультации

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців - Київський апеляційний адміністративний суд - Мацедонська В.Е.

  1. КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
  2. ПОСТАНОВА

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2370/4164/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Чубар Т.М.

Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"05" листопада 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_3 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №194 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців,-

в с т а н о в и в:

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року позовні вимоги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_3 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №194 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 щодо відмови у прийнятті скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_3 від 29 жовтня 2012 року про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці №711002; зобов'язано окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 прийняти, розглянути та винести за результатами розгляду скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_3 від 29 жовтня 2012 року про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці №711002 рішення у відповідності до вимог ч.5 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України». В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена при неповному з'ясуванні обставин справи, та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Свої вимоги апелянт обгрунтовує тим, що оскарження дій та/або бездіяльності окружної виборчої комісії при проведенні повторного підрахунку голосів безпосередньо впливає на права та законні інтереси ОСОБА_2, а саме: протиправно відтерміновується встановлення підсумків голосування та зростає ризик фальсифікації виборчих документів з продовженням їх знаходження у приміщенні окружної виборчої комісії. Також апелянт звертає увагу на те, що суд першої інстанції не міг брати до уваги обставини, які містяться у скаргах, що фактично не подавались до окружної виборчої комісії, оскільки не має жодних доказів того, що дійсно відбувались порушення виборчого законодавства у тій формі та проявах, як на цьому наполягає позивач.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків:

Судом першої інстанції встановлено, що 29 жовтня 2012 року дільничною виборчою комісією №711002 (м.Черкаси, вул.Різдвяна, 60) з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 за результатами безперервного засідання дільничної виборчої комісії складено протокол про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці №711002 в одномандатному виборчому окрузі №194, який разом із іншою виборчою документацією членами дільничної виборчої комісії було доставлено до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194.

В процесі безперервного засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 позивачем було подано скаргу про порушення виборчого законодавства під час здійснення підрахунку голосів на виборчій дільниці №711002, яке виявилось у тому, що після закриття виборчої дільниці №711002 одномандатного виборчого округу №194 та на початку підрахунку голосів, вказана дільнична виборча комісія не прийняла рішення про призначення особи з числа членів цієї комісії для здійснення підрахунку голосів, а також бюлетені для голосування рахувалися декількома особами одночасно.

Окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу №194 скаргу позивача прийнято не було, що є порушенням вимог ч.5 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України», в той же час відповідачем прийнято рішення про прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу.

Згідно ч.5 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень: прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу; відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою «Уточнений»; провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

З аналізу вищенаведеної ч.5 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»вбачається, що окружна виборча комісія наділена повноваженнями по прийняттю одного з визначених рішень, зокрема, прийняття виборчіх документів від дільничної виборчої комісії та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці, відмови у прийнятті виборчих документів та зобов'язаня дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою «Уточнений», проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці, лише за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії. Тобто, за наявності відповідної скарги про порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, така скарга має бути розглянута до прийняття рішення у відповідності до ч.5 ст.94 вищенаведеного Закону та врахована при прийнятті такого рішення.

Відповідно до ч.16 ст.33 Закону України «Про вибори народних депутатів України»заяви, скарги та інші документи, що надійшли до виборчої комісії, приймаються та реєструються в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затверджений постановою Центральної виборчої комісії №133 від 31 липня 2012 року, у відповідності до п.7.1 якого скарга, оформлена з додержанням вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»та цього Порядку, розглядається відповідною виборчою комісією на своєму засіданні у дводенний строк з дня її подання.

Пунктом 5 зазначеного Порядку передбачено, що скарги, що подаються до окружних і дільничних виборчих комісій, приймаються та реєструються відповідно до Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії №350 від 15 вересня 2010 року.

За таких обставин, за наявності на час розгляду документів дільничної виборчої комісії скарг про порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що оформлені з додержанням вимог вищенаведеного Закону та Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України затвердженого постановою Центральної виборчої комісії №133 від 31 липня 2012 року, та надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія має прийняти скаргу, зареєструвати її в день надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг, розглянути подану скаргу на своєму засіданні у дводенний строк з дня її подання та прийняти рішення по суті скарги, яке має відповідати ч.5 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Судом першої інстанції встановлено, що скарга позивача на дії членів дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №711002 з підрахунку голосів на виборчій дільниці, подана 29 жовтня 2012 року до окружної виборчої комісії в одномандатному виборчому окрузі №194, не прийнята та не розглянута окружною виборчою комісією у відповідності до вимог ч.5 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії №350 від 15 вересня 2010 року, Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії №133 від 31 липня 2012 року, що підтверджено в судовому засіданні секретарем окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 Поставничим Р.В., з посиланням на неможливість прийому документів в звичайному режимі під час безперервного засідання окружної виборчої комісії, з огляду на те, що кабінет канцелярії, де знаходиться журнал реєстрації документів, скарг та заяв, зайнятий співробітниками служби безпеки.

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що оскільки факт неприйняття скарги позивача від 29 жовтня 2012 року про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці №711002 ставить під сумнів результати підрахунку голосів виборців на даній виборчій дільниці, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 щодо відмови у прийнятті скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_3 від 29 жовтня 2012 року про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці №711002 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Суд першої інстанції також дійшов обгрунтованого висновку в частині зобов'язання відповідача розглянути скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_3 від 29 жовтня 2012 року про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці №711002 та винести за її розглядом рішення відповідно до вимог ч.5 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Разом з тим, колегія суддів дійшла висновку про помилковість твердження суду першої інстанції щодо неможливості зобов'язання окружної виборчої комісії прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №711002, оскільки ч.5 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»надає окружній виборчій комісії за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час підрахунку голосів прийняти одне з трьох можливих рішень, в тому числі і щодо проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

Крім того, ч.9 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»передбачено, що за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у ч.1 ст.93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.

Згідно ст.ст.198, 201 КАС України підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно по суті вирішено справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зміни постанови суду першої інстанції у мотивувальній частині.

Керуючись ст.ст.172, 177, 179, 195, 196, 198, 201, 205, 207 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №194 ОСОБА_2 -задовольнити частково.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року змінити, виключивши з мотивувальної частини постанови висновок стосовно заявленої позовної вимоги про зобов'язання прийняти рішення про перерахунок голосів.

В решті постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Грищенко Т.М.

Рейтинг: 4.8/5, основан на 25 голосах.
Нравится

Не пропустите:

Развод, делим квартиру

Как делится квартира при разводе? По общему правилу пополам, однако возможен ряд исключительных обстоятельств

Порядок осуществления хозяйственной деятельности в условиях военного положения

В период действия военного положения, введенного на территории Украины или в отдельных местностях, правовой режим хозяйственной деятельности определяется на основе закона об обороне Украины, других законодательных актов относительно обеспечения обороноспособности государства и законодательства о режиме военного положения.

Развод в суде, услуги семейного юриста

Для того, чтобы осуществить развод через суд в Украине нужно составить заявление и подготовить ряд документов

Вытребование долгов, работа с кредитными долгами и банками

Опытный юрист предлагает Вам широкие возможности по работе с кредиторской и дебиторской задолженностью.


Отзывы о нас
Чувствуется такая редкая на сегодня забота о пользователях. Благодаря столь занимательному интернет порталу, наконец, надумался обзавестись выделенной линией.

Этот интернет проект просто удивительный.
Анонс событий
Рекомендовано
Судебная практика

№910/20105/13

Судья: Отрюх Б.В.
07.01.2015

№757/93/15-к

Судья: Білоцерківець О. А.
07.01.2015